Council

Council is responsible for setting the budget, council tax and signficiant policies for the area.
01 April 1973 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
Page 1 of 5, Displaying items 1 to 10 of 44 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Martyn Ashford Vice Chairman 12/05/2015 - current
Conservative
Liam Bartlett Member 02/05/2019 - current
Liberal Democrat
Alan Boad Member 19/05/2010 - current
Liberal Democrat
Heather Calver Member 02/05/2019 - current
Conservative
John Cooke Member 12/05/2015 - current
Labour Party
Geraldine Cullinan Member 02/05/2019 - current
Green Party
Ian Davison Member 20/05/2015 - current
Conservative
Andrew Day Member 12/05/2015 - current
Green Party
Alix Dearing Member 02/05/2019 - current
Green Party
John Dearing Member 02/05/2019 - current

Other Information