Standards Committee

The Standards Committee main purpose is to promote and maintain high standards of conduct and governance within the Council and within the Parish and Town Councils within the District.
12 April 2005 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 6 of 6, Displaying meetings 51 to 60 of 60 meetings found in selected date range
10 August 201617:0018:00Committee Room 21Scheduled
05 July 201718:0019:30Town HallOccurred
14 November 201718:0019:30Town HallOccurred
05 June 201818:0020:00Town HallOccurred
12 February 201918:0020:00Town HallOccurred
20 May 201918:0020:00Town HallOccurred
04 June 201918:0020:00Town HallScheduled
18 September 201918:0020:00Town HallScheduled 
11 December 201918:0020:00Town HallScheduled 
25 February 202018:0020:00Town HallScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Liam Bartlett Member 15/05/2019 - current
Green Party
Alix Dearing Member 15/05/2019 - current
Green Party
John Dearing Member 15/05/2019 - current
Liberal Democrat
Kate Dickson Member 15/05/2019 - current
Liberal Democrat
Carolyn Gifford Member 15/05/2019 - current
Whitnash Residents Association
Robert Margrave Member 10/05/2017 - current
Conservative
Terry Morris Member 15/05/2019 - current
Conservative
Neale Murphy Member 15/05/2019 - current
Conservative
Mary Noone Chairman 15/05/2019 - current
Conservative
Sukhi Sanghera Vice Chairman 15/05/2019 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Whitnash Residents Association
Judith FalpSubstitute 10/05/2017 - current
Labour Party
Jonathan NichollsSubstitute 15/05/2019 - current
Liberal Democrat
Sidney SysonSubstitute 15/05/2019 - current
Green Party
Naveen TangriSubstitute 15/05/2019 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Other Information

Contacts

TitleTypeDetailsNotes
You can email the members of this Committee at:Contact Email Addressstandardscommittee@warwickdc.gov.uk